Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 220 518 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Siedemdziesięciolatek najstarszym uczestnikiem biegu na 5 mil morskich

Czy w wieku 70 lat można jeszcze aktywnie uprawiać sport? Marian Kaźmierczak (ur. 1947 roku) z Wejherowa udowodnił, że można być nie tylko aktywnym sportowo, ale również stawać na podium.

18 maja odbył się V Bieg „5 mil” o Puchar Dowódcy Dywizjonu Okrętów Bojowych. Trasa 5 mil morskich (9260 metrów: dwie pętle po 4630 m.) prowadziła wzdłuż nabrzeża Portu Wojennego w Gdyni. Organizatorem biegu był Dywizjon Okrętów Bojowych, Stowarzyszenie Oficerów Marynarki Wojennej RP oraz Miasto Gdynia.

Na trasie biegu stanęło ponad 500 uczestników, a wśród nich żołnierze zawodowi oraz zaproszeni goście ze środowiska cywilnego. Wszyscy uczestnicy rywalizowali w kilku kategoriach podzielonych w zależności od przynależności do grupy cywili lub żołnierzy.

Zwycięzcą tegorocznej, V edycji biegu 5 mil w kategorii open mężczyzn został st. kpr. Paweł Tarasiuk. W kategorii open kobiet sierż. Marzena Raniszewska. Pierwsze miejsce w kategorii drużynowej wywalczyła drużyna Centrum Szkolenia Logistyki z Grudziądza.

Warto dodać, że bieg „5 mil” zyskuje coraz większą popularność. Świadczy o tym nie tylko zwiększająca się z roku na rok frekwencja (w pierwszej edycji wystartowało 126 uczestników), ale również udział znanych osób ze środowiska sportu jak i polityki. Na trasie biegu można było zobaczyć m.in. Piotra Suchenia, pierwszego Polaka, który wygrał ekstremalny maraton na biegunie północnym, Antoniego Cichończuka – mistrza świata weteranów w maratonie, Adama Korola – polskiego wioślarza, czterokrotnego mistrza świata i mistrza olimpijskiego z Pekinu, a nawet Prezydenta Miasta Gdyni, Wojciecha Szczurka.

W trakcie ceremonii wręczenia pamiątkowego dyplomu Marian Kaźmierczak przeprowadził dla wszystkich uczestników pokaz ćwiczenia „dwa krzesła” – podtrzymując się jedynie na stopach i dłoniach. Pan Kaźmierczak wzbudził podziw wśród obserwujących pokaz uczestników. Warto wspomnieć również o wyjątkowej koszulce pana Mariana, która nawiązywała do postaci Desmonda Dossa; sanitariusza z czasów II Wojny Światowej, który dzięki swoim bohaterskim postawom otrzymał Medal Honoru przyznawany przez Kongres Stanów Zjednoczonych. Historię Dossa mogliśmy niedawno przeżywać w kinach, dzięki filmowi Mela Gibsona „Przełęcz ocalonych”.

Marian Kaźmierczak jest aktywnym członkiem Klubu Zdrowia „Od Nowa” prowadzonego przez gdyńską filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej. Wiekowy sportowiec jest także od wielu lat członkiem Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

Daniel Kluska

Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Telefon:
(22) 31 31 425
E-mail:
biuro@bliskoserca.pl
Facebook
YouTube
Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij